Bitcoin

Gdy Bitcoin pnie się w kierunku 50 000 USD, dane ujawniają, że miliarder Tesli Elon Musk wywołał krótkotrwały spadek ceny o 1,2 miliarda dolarów

Elon Musk, miliarder, dyrektor generalny producenta samochodów elektrycznych Tesla TSLA +0,8%, w ostatnich tygodniach pojedynczo dodał tysiące dolarów do ceny bitcoina – z innymi przełomowymi wydarzeniami wysyłającymi ją jeszcze wyżej.

Cena bitcoina w kierunku 50 000 dolarów

Cena bitcoina, która w tym tygodniu skoczyła w kierunku 50 000 dolarów za bitcoina po tym, jak Tesla ogłosiła, że kupiła Bitcoin Era wartego 1,5 miliarda dolarów, wzrosła o około 350% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Teraz dane ujawniły, że Musk, który został ostrzeżony przez prawników, że jego tweety podnoszące cenę bitcoina mogą doprowadzić do pytań ze strony amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa i Giełd (SEC), spowodował likwidację krótkich pozycji na cenie bitcoina o wartości 1,2 miliarda dolarów w ostatnich tygodniach.

W tym tygodniu krótkie pozycje w bitcoinie o wartości 602 milionów dolarów zostały zlikwidowane bezpośrednio po ogłoszeniu przez Teslę, że dodała bitcoin do swoich ksiąg, wykazali analitycy z Arcane Research, korzystając z danych z Bybt.

Następuje to po wcześniejszym short-squeeze o wartości 612 miliardów dolarów pod koniec zeszłego miesiąca, napędzanym przez Muska zmieniającego swoje bio na Twitterze na „#bitcoin“ i tweetującego: „Z perspektywy czasu, to było nieuniknione“- wysyłając cenę bitcoina prawie 20% wyżej w ciągu kilku minut.

Jednak pomimo tego, że traderzy sparzyli się na zdolności Muska do podniesienia ceny bitcoina, uważa się, że ludzie nadal będą zajmować zarówno krótkie, jak i długie pozycje, obstawiając, czy cena bitcoina wzrośnie, czy spadnie w krótkim terminie.

„Nie wierzę, że zobaczymy mniej shortów na bitcoinie dalej“ – mówi analityk Arcane, Vetle Lunde, wypowiadając się za pośrednictwem Twitter DM. „Traderzy są skłonni do spekulacji, a wielu z nich obserwuje teraz potencjalny szczyt. Ogólnie rzecz biorąc, traderzy wydają się być bardzo chętni do podejmowania znacznego ryzyka na rynku właśnie teraz, co widać po gwałtownym wzroście likwidacji zarówno po długiej, jak i krótkiej stronie od grudnia.“

Ostatni skok cen bitcoina i kryptowalut został nazwany

Cena bitcoina, popchnięta przez kupno bitcoina przez Teslę i wsparcie bitcoina i kryptowalut przez nowojorskiego giganta bankowego BNY Mellon, wspięła się do 49 000 USD za bitcoina na luksemburskiej giełdzie Bitstamp w czwartek wieczorem, zanim nieznacznie spadła.

Ostatni skok cen bitcoina i kryptowalut został nazwany „manią spekulacyjną“ przez najwyższego urzędnika Banku Kanady w tym tygodniu, który ostrzegł w przemówieniu, że rynek miał „atmosferę, w której jeden głośny tweet wystarczy, aby wywołać nagły skok ceny“.

„Inwestorzy muszą pamiętać, że bitcoin nie jest prostym schematem zdobywania bogactwa“, powiedział Gavin Smith, dyrektor naczelny bitcoina i grupy kryptowalutowej Panxora, w komentarzach przesłanych pocztą elektroniczną.

„W rzeczywistości był i nadal będzie podatny na spadkowe wahania cen – szczególnie, gdy krótkoterminowi zwycięzcy szukają możliwości wycofania swoich zysków. Podczas gdy kolejny wzrost cen jest na horyzoncie, inwestorzy powinni zachować ostrożność i szukać możliwości wdrożenia stabilnej strategii zarządzania ryzykiem.“